Tato webová stránka je uzavrena.
Novinky
Foto z Odemykání Mrliny 16.4.
Děkujeme všem za účast.
více..
Odemykání Mrliny 2017
INSTRUKCE PRO 16.4. 2017. Prosíme vodáky, aby svá auta nechali pokud možno doma, využili možnost jízdy autobusem a předešli dopravním problémům na úzké příjezdové cestě.


více..
BW Foto Z. Vocásek
Zimní mrlina v bílém hávu více..
Zimní putování po Greenway Mrlina, pěšky a na sněžnicích

Mapovací akce na horním toku Mrliny z Bartoušova do Příchvoje proběhla v sobotu 4. února 2017.

více..
Cyklostezku z Radimi do Peček zdobí 46 ovocných stromů.
Radimští vysázeli ovocnou alej.
Zdroj: http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/radimsti-vysadili-ovocnou-alej-20161118.html


více..

Zobrazit všechny novinky
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ SPOLUPRACOVNÍKY

z Polabí, z krajských měst na Labi, z Nymburska nebo odkudkoliv
náplň práce: práce s mapami, PC, grafika, organizační práce, administrativa, web, pořadatelství, jednání s partnery apod.


.
Projekt Greenway Mrlina : Stezka Greenway Mrlina v souběhu s řekou Mrlinou (po hrázích anebo mimo ně) spojí Nymburk a Jičín. Jsme ve stadiu vyhledávání možností vedení bezpečných tras pro pěší a hlavně cyklisty k prameni Mrliny ale nyní hlavně z Kopidlna do Jičína.

Jak si více vážit a nevážit přírody

Je zde mnoho elementů, které napomáhají k ničení naší hezké planetě. My si v tomto článku, všechny elementy popíšeme. Jedná se o elementy jako, je Voda, Energie, Potraviny, Odpady, Odpadní voda, Znečištění ovzduší, kouření a další. Pojďme si základní elemety tedy rozebrat 

Jak ničíme vodou naší planetu

Představte si, že za dobu 5-10 minut ve sprše, proteče neuvěřitelný počet litrů vody. Řekněme v rozmezí od 50 do 100 litrů vody. Vždy samozřejmě závisí, jak dlouho se vy nebo my sprchujeme. Pak tu máme třikrát denně čištění zubů, kdy za 5- 10 minut, proteče dalších 5 nebo 10 litrů vody, proč jej nevypnout, že ano? Určitě ve vaší rodině nejste sami, máte u sebe dalších 5 členů rodiny. Jednoduše, spotřeba vody, je opravdu veliká. 365 dní v roce a voda mizí a mizí. 

Neuvěřitelná spotřeba potravin a tím tvorba odpadu

V dnešní vyspělé době, především v Evropě, Americe nebo v Asii, roste neuvěřitelným tempem skladné dvory odpadu. Není už pomalu možné, kam celý odpad z potravin dostat. Plasty se jen tak nerozloží, ano rozloží, ale ne v tak velkém množství, která naše populace zpotřebuje. Snažíme se odpad zakopávat do země, ale to je taky velmi složitý proces, který nejde jen tak urychlit. 

Mimo jiné, že odpad netvoříme jenom doma, ale i venku nebo i v moři. Jdem se projít a najednou si něco dobrého koupíme a vyhodíme to v přírodě. Neříkám, že například vy nebo já, ale populace není natolik schopná, aby se chovala zodpovědněji k naší přírodě. Dále plno nelegálních firem, odváží odpady do moře, a to ve velkých odpadních kontejnérech. Je to smutné, ale doufejme, že se do budoucna s tím něco změní.   

Znečištění ovzduší je také velký problém 21 století

Čím více lidí, tím více automobilů. Proč autombil, je to pohodlnější a rychlejší, že ano? Jedna domácnost, vlastní 2 nebo 3 automobily. Díky tomuto smogu, se vytváří obrovský smog, který je především v hlavních městech, kde je největší provoz osobních automobilů a kamionů. Nejenom samotný automobil, ale i prach z pneumatik. 

Populace a její špatné zlozvyky 

Kdo jiné než, my samotní lidé, kteří způsobují všechny nekalostí výše napsané, které ovlivňují naší krásnou planetu. Nejsme zlý, ale bohužel tato doma, vyžaduje opravdu silnou vůli, kterou jen tak někdo nemá. Musíme být silní, abychom nepodlehli všemu zlému, co kolem nás proudí. Jedná se například o stres, který je velký startér, všech problémů. My sami si dokážeme nejvíce ublížit, aniž bychom o tom věděli. 

Tohle všechno poté spěje k těm největším zlozvykům jako je například: pití alkoholu, kouření, lenost, hazardní automaty, ubližování na zdraví atd. Se všemi zlozvyky musí pak v dennodenním životě bojovat a tím bojovat i se samostatnou přírodou. 

Představte si, kdybychom všichni byli naprosto v pořádku. Potřebovali bychom automobily na 1 km vzdálenost? Já si myslím, že ne. Šli bychom nádherné pěšky. Bylo by to dobré pro naše zdraví a také na méně užití automobilů. Dále, potřebovali bychom tolik potravin? Nestačila by nám jenom zelenina a bio maso? Stačila, ale je nás víc a víc, a jen tak nějaká produkce masa a naší nenasytnosti, neuživí.