Novinky
Moc se omlouváme všem příznivcům akcí na Mrlině ale pro nedostatek vody Odemykání Mrliny 2019 nelze uskutečnit. 
více..
Přátelé a vodáci, do Mrliny pod Bučicí opět napadaly stromy a proto bude zapotřebí vyrazit s pilami a přpadně i technikou.
V sobotu 6.října 2018, sraz v 9.00 u Bučického Mlýna
Zamykání Mrliny bude den poté tj. 7. října 2018.
Stav koryta dne 9. září 2018
viz foto
po rozkliknutí každého obrázku se objeví popis - komentář
více..

První dvě sady podrobné fotodkumentace z Odemykání Mrliny 2018


více..
Tradiční akce pro vodáky, cyklisty a pěší turisty "Zamykání Mrliny" proběhne v neděli 8.10.2017 na trase Bučický mlýn - Rožďalovice - Křinec - Nymburk. Podrobnosti později trasa a časy jako obvykle.

Lodě objednávejte v půjčovně lodí Dronte nebo na tel. 602 825 869) více..
Děkujeme všem za účast.
více..

Zobrazit všechny novinky
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ SPOLUPRACOVNÍKY

z Polabí, z krajských měst na Labi, z Nymburska nebo odkudkoliv
náplň práce: práce s mapami, PC, grafika, organizační práce, administrativa, web, pořadatelství, jednání s partnery apod.

INFORMACE NA 777 55 66 90, nebo email: info@labskastezka.cz

.
Projekt Greenway Mrlina : Stezka Greenway Mrlina v souběhu s řekou Mrlinou (po hrázích anebo mimo ně) spojí Nymburk a Jičín. Jsme ve stadiu vyhledávání možností vedení bezpečných tras pro pěší a hlavně cyklisty k prameni Mrliny ale nyní hlavně z Kopidlna do Jičína.

Mrlina - řeka mrlá, líná, až mrtvá...

Zmínky o řeče Mrlině se objevují poprvé v roce 1183. Dříve se jí také občas říkalo Trnava nebo Leština. Jméno Mrlina si řeka vysloužila svým líným klidným tokem, který občas vyruší jen nadměrné lijáky nebo tání sněhu. Slovo "Mrlina" označuje řeku mrlou, mrtvou, nehybnou. Přípona -ina je pak pro názvy českých řek typická (vzpomeňme na Cidlinu či Bílinu).

MrlinaMrlina pramení nedaleko Jičína u vesničky Příchvoj ve výšce pouhých 378 m. n. m. Pramen najdete dobře, je označen informační tabulí. O několik desítek kilometrů dál pak vtéká v Nymburce do Labe ve výšce 182 m. n. m. Pozvolný mírný tok nedává moc prostoru pro vodácké výpravy. Mrlina je sjízdná od Rožďalovic, i když v průběhu léta je hladina tak nízko, že mnohde není voda mezi vzrostlým rákosím ani vidět. 

Průměrný průtok řeky je 1,62 m3/s, stoletá voda přichází při průtoku 63,8 m3/s. V posledních letech si s námi Mrlina žertovně pohrává, prvního, druhého, ba dokonce i třetího povodňového stupně její hladina dosahuje nezvykle často.

Informace o aktuálním průtoku a výši hladiny Mrliny najdete na stránkách Povodí Labe.

 

Více také v knize Václava Větvičky - Poutník okouzlený rodnou zemí.